Photo by 18447309

Czy panele słoneczne są wydajne w Polsce ?

Panele słoneczne są bardzo wydajne w Polsce. Chociaż wydajność paneli słonecznych jest wyższa w słoneczne dni, nie potrzebują one do działania bezpośredniego światła słonecznego . Panele słoneczne mogą również wytwarzać znaczną ilość energii elektrycznej w pochmurne dni oraz w okresie zimowym.

W rzeczywistości panele słoneczne są bardziej przystosowane do niższych temperatur. Panele słoneczne mogą się przegrzewać w krajach o bardzo ciepłej pogodzie. Dlatego pogoda w Polsce jest przez większość roku idealna dla wydajności produktu. Panele słoneczne są wydajne nawet w śnieżnym klimacie. Zjawisko znane jako ”  efekt albedo ” powoduje, że panele słoneczne są bardzo skuteczne nawet w śnieżnym klimacie . Biały kolor śniegu faktycznie odbija światło słoneczne, dzięki czemu można wyprodukować więcej energii elektrycznej. Oczywiście najpierw trzeba usunąć śnieg z paneli słonecznych , aby system działał. Jeśli twoje panele są czymś zakryte, zmniejszy to ich wydajność.

Typowy komercyjny moduł słoneczny ma wydajność 19,5%-21,5% . Jednym z ważnych wyzwań branży fotowoltaicznej jest poprawa wydajności modułów przy jednoczesnym obniżeniu kosztów na ogniwo.

Oczywiście istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na wydajność systemu.

Istnieje powszechne błędne przekonanie, że panele słoneczne nie działają dobrze zimą. Jednak panele słoneczne mogą być skuteczne nawet zimą , jeśli odpowiednio je przygotujesz i utrzymasz.

Poniższy rysunek pokazuje średnią produkcję energii wytworzoną w ciągu roku przez domowy system paneli słonecznych o mocy 4kW skierowany na południe na dachu nachylonym pod kątem 40 stopni. Panele słoneczne wytwarzają wystarczającą ilość energii, aby zasilić 33-51% domu w okresie zimowym.

Moc paneli słonecznych mierzona jest w kilowatogodzinach (kWh). Aby znaleźć średnią wydajność energetyczną, dodaj minimalną i średnią wartość. Aby znaleźć maksymalną wydajność, dodaj wszystkie trzy razem.

WoleOze.pl - Nowoczesne Rozwiązania Energii Odnawialnej - Fotowoltaika - Pompa Ciepła
Czy panele słoneczne są wydajne w Polsce ? 4

Każdy region w Polsce ma różny stopień nasłonecznienia , więc podzieliliśmy średnią miesięczną produkcję energii na w wyróżnionych regionach, 

4 główne czynniki wpływające na wydajność paneli słonecznych

Będziesz chciał zmaksymalizować wydajność paneli słonecznych, aby jak najlepiej wykorzystać inwestycję w energię słoneczną i zmniejszyć wydatki na rachunki za media. Kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę, to lokalizacja, kątowanie, kierunek, przydatność dachu, wielkość systemu paneli słonecznych i prawidłowa konserwacja. Przyjrzyjmy się po kolei.

1. Położenie, kąt i kierunek

Czy system fotowoltaiczny jest umieszczony i ustawiony pod takim kątem, aby ogniwa słoneczne mogły przechwycić maksymalną ilość światła słonecznego ? W Polsce chcesz mieć pewność, że panele słoneczne są wystawione na działanie promieni słonecznych od 7 rano do 18 po południu. 

Ocena odporności dachu na działanie paneli słonecznych jest kluczowym krokiem w określaniu wydajności systemu. Orientacja i kąt nachylenia dachu mają duży wpływ na to, jak bardzo panele będą narażone na światło słoneczne. 

Optymalnym kierunkiem dla paneli słonecznych  jest południe, ponieważ oznaczałoby to, że panele są wystawione na działanie promieni słonecznych tak długo, jak to możliwe. Według badań, kąt nachylenia dachu 40° to najlepsza pozycja dla paneli słonecznych w Polsce.

WoleOze.pl - Nowoczesne Rozwiązania Energii Odnawialnej - Fotowoltaika - Pompa Ciepła
Czy panele słoneczne są wydajne w Polsce ? 5

Jeśli Twój dach nie ma optymalnej orientacji i kąta, możesz zainstalować wsporniki, aby nieznacznie dostosować kąt . Jednak zostaw to ocenie przez certyfikowanego instalatora WoleOze.pl

Nasz Ekspert ds. fotowoltaiki z WoleOze.pl : Jeśli dom nie jest optymalny (np. ma częściowe zacienienie przez drzewa lub dziwny kąt dachu), właściciel domu może zmaksymalizować energię elektryczną z ich macierzy, używając mikroinwerterów lub optymalizatorów prądu stałego, zamiast konwencjonalnych falowników, które są lepsze w przypadku dużej skali farmy słonecznej. Większość instalatorów fotowoltaicznych oferuje jedną lub obie te opcje, ponieważ pozwala to uniknąć strat podczas częściowego zacienienia . Możesz także użyć Google Sketchup, aby zobaczyć, jak duże są drzewa w Twoim domu.

2. Przydatność dachu

Rozważając panele słoneczne na dachu, ważne jest, aby wziąć pod uwagę, czy dach jest wystarczająco mocny, aby utrzymać ciężar systemu słonecznego. Na przykład, system o mocy 4 kW zwykle składa się z 9-12 paneli o mocy 360-460 W, co daje całkowitą wagę około 250 kg .

W dzisiejszych czasach większość materiałów dachowych nadaje się do instalacji paneli słonecznych

Ponadto zastanów się, czy Twój dach jest wystarczająco duży, aby umieścić na nim panele słoneczne. Będziesz potrzebować co najmniej 30 cm przestrzeni wokół paneli słonecznych , więc musisz wziąć to pod uwagę przy obliczaniu dostępnej przestrzeni dachowej. Na przykład system o mocy 4 kW z 10 panelami wymaga co najmniej 25 m 2 powierzchni dachowej .

WoleOze.pl - Nowoczesne Rozwiązania Energii Odnawialnej - Fotowoltaika - Pompa Ciepła
Czy panele słoneczne są wydajne w Polsce ? 6

3. Rozmiar systemu paneli słonecznych

Ogniwa słoneczne mają różne kształty i rozmiary. Im większy system paneli słonecznych, tym więcej energii elektrycznej jest generowane. Po obliczeniu zapotrzebowania na energię elektryczną uzyskasz lepsze wyobrażenie o tym, jakiego rozmiaru panelu potrzebujesz.

Wiadomo, że panele monokrystaliczne są najbardziej wydajnym typem paneli słonecznych na rynku, co oznacza, że ​​będziesz potrzebować mniej paneli (a tym samym mniej miejsca na dachu), aby wytworzyć tyle energii elektrycznej, co system polikrystaliczny.

4. Konserwacja

Ważne jest, aby przeprowadzić odpowiednią konserwację paneli słonecznych , aby zmaksymalizować żywotność systemu. Na szczęście panele słoneczne nie wymagają dużej konserwacji przez cały okres eksploatacji wynoszący 25-30 lat. 

Regularnie sprawdzaj swoje panele przez instalatora lub innego certyfikowanego dostawcę usług. Jeśli zrobisz to samodzielnie, możesz unieważnić gwarancję w przypadku uszkodzenia paneli w tym procesie.

To, co możesz zrobić sam, to upewnienie się, że panele są zawsze czyste. Obejmuje to usuwanie liści i gałęzi z systemu paneli słonecznych i spłukiwanie ich wężem ogrodowym – unikaj nabierania ich gąbką lub dotykania.

Ile paneli słonecznych potrzebujesz?

System paneli słonecznych o mocy 4 kW wymagałby około 9 paneli słonecznych o mocy wyjściowej 450 W, podczas gdy system 5 kW składa się z 11 paneli słonecznych .

Ile paneli słonecznych potrzebujesz do zasilania domu, zależy od kilku czynników: 

  1. Twoje aktualne zużycie energii elektrycznej
  2. Twoje cele energetyczne (jak dużą część zużycia planujesz pokryć)
  3. Twoja pojemność dachu
  4. Liczba godzin słonecznych w Twojej okolicy

Ponieważ czynniki te różnią się w zależności od domu, ważne jest, aby ocenić każde gospodarstwo domowe indywidualnie .

Pierwszym krokiem jest określenie aktualnego zużycia energii. Mierzysz to w kilowatogodzinach (kWh) i ważne jest, aby poświęcić czas na jak najdokładniejsze obliczenie.Jak obliczyć swoje zapotrzebowanie na energię słoneczną?

  • Sprawdź swoje rachunki za energię elektryczną, aby uzyskać zużycie energii (w kWh) . Możesz obliczyć miesiąc po miesiącu lub dodać swoje miesięczne/kwartalne zużycie razem w celu uzyskania wartości rocznej.
  • Zdecyduj, jaką część rachunków za energię elektryczną chcesz pokryć za pomocą paneli słonecznych — może to być od 10 do 100%. Twoja decyzja wpłynie na wielkość i koszty systemu.
  • Oblicz, ile paneli słonecznych faktycznie pasuje do Twojego dachu. Przeciętny panel słoneczny zajmuje około 2 m 2 powierzchni dachu . Nie zapomnij umieścić co najmniej 30 cm od krawędzi dachu. Dostosuj rozmiar systemu, jeśli zdasz sobie sprawę, że nie masz wystarczająco dużo miejsca na wszystkie obliczone panele.

Comments are closed.