Kindel Media at Pexels

Jak działają panele słoneczne ?

Mówiąc o panelach słonecznych, ważne jest rozróżnienie dwóch głównych typów :

  1. Panele fotowoltaiczne wytwarzające energię elektryczną
  2. Panele słoneczne , które są wykorzystywane do celów grzewczych
WoleOze.pl - Nowoczesne Rozwiązania Energii Odnawialnej - Fotowoltaika - Pompa Ciepła
Jak działają panele słoneczne ? 2

Panele fotowoltaiczne słoneczne

Systemy fotowoltaiczne (PV) są powszechnie stosowanymi systemami paneli słonecznych w Polsce. Systemy fotowoltaiczne przetwarzają światło słoneczne bezpośrednio na energię elektryczną. 

Ogniwa słoneczne są wykonane z półprzewodników, takich jak krzem, które pochłaniają światło słoneczne i zamieniają je w energię elektryczną . 

Ogniwa słoneczne są połączone elektrycznie i zapakowane razem w ramę, powszechnie znaną jako panel słoneczny. Kiedy połączysz ze sobą kilka paneli słonecznych, tworzą one tablicę słoneczną . I wreszcie, po dodaniu okablowania, wsporników, falownika i tak dalej, cały system tworzy system paneli słonecznych .

Przewody elektryczne są podłączone do zacisków dodatnich i ujemnych, tworząc w ten sposób obwód elektryczny . Stamtąd elektrony mogą być wychwytywane w postaci prądu elektrycznego (elektryczności). Ten prąd, wraz z napięciem ogniwa (które jest wynikiem wbudowanego pola elektrycznego lub pól elektrycznych), określa moc (lub moc), jaką może wytworzyć ogniwo słoneczne, i w ten sposób panele słoneczne przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną.

Podłączone do sieci a autonomiczne systemy fotowoltaiczne 

Systemy podłączone do sieci korzystają z lokalnej sieci energetycznej, aby zapewnić, że nigdy nie będziesz pozbawiony prądu . Jeśli Twój domowy system paneli słonecznych generuje więcej energii elektrycznej niż Twoje gospodarstwo domowe potrzebuje w ciągu dnia, tę nadwyżkę energii można wyeksportować z powrotem do sieci krajowej. Z drugiej strony, jeśli potrzebujesz więcej energii elektrycznej niż wytworzyły panele słoneczne, sieć może ją dostarczyć.

Samodzielne systemy fotowoltaiczne nie są podłączone do sieci, ale zamiast tego ładują system baterii słonecznych . Baterie te przechowują energię elektryczną generowaną przez panele. Do obsługi urządzeń zostanie wykorzystana energia elektryczna zgromadzona w tych bateriach. Systemy autonomiczne są używane w obszarach, które nie mogą być podłączone do sieci i są zazwyczaj droższe niż systemy podłączone do sieci, ponieważ baterie słoneczne są nadal dość drogie.

Systemy przechowywania baterii słonecznych

Baterie słoneczne przechowują energię elektryczną wytworzoną przez energię słoneczną i umożliwiają korzystanie z niej wieczorami, kiedy panele słoneczne nie wytwarzają prądu. Możesz korzystać z baterii słonecznych, niezależnie od tego, czy jesteś podłączony do sieci, czy nie.

Koszty systemu magazynowania baterii słonecznych nie są niskie, od 1200 do 6000 funtów , w zależności od wielkości i pojemności. Jednak postęp technologiczny prowadzi z roku na rok do nowych rozwiązań i może prawdopodobnie doprowadzić do obniżenia cen baterii słonecznych .

Kolektory słoneczne

Panele słoneczne wykorzystują światło słoneczne do podgrzewania wody przechowywanej w cylindrze, którą można następnie wykorzystać do ogrzewania domu. Panele słoneczne są montowane na dachu, podobnie jak panele fotowoltaiczne, ale wyglądają nieco inaczej, ponieważ zamiast ogniw mają wiele rur , które podgrzewają wodę . Pokrewną technologią są panele termodynamiczne , które pobierają ciepło z otaczającego powietrza.

Do ogrzewania pomieszczeń można stosować zarówno panele słoneczne, termiczne, jak i termodynamiczne, ale najczęściej zaspokajają one zapotrzebowanie gospodarstw domowych na ciepłą wodę użytkową (CWU).

Masz już pomysł na to, czego szukasz i nie chcesz tracić więcej czasu? Po prostu kliknij poniższy przycisk, aby uzyskać ofertę na panele słoneczne. Jest całkowicie darmowy i nie masz obowiązku akceptowania żadnej z otrzymanych ofert.

Comments are closed.