Przejdź do treści
Niezależny serwis o energii dla domu. Nie sprzedajemy sprzętu ani montażu. [email protected]

Fotowoltaika Tarnowskie Góry

Ile prądu dają panele w tej okolicy, ile ten prąd jest naprawdę wart i jak sprawdzić ofertę. Tarnowskie Góry: pow. tarnogórski, woj. śląskie.

Dane: PVGIS (system Komisji Europejskiej), Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), Urząd Regulacji Energetyki (URE), Główny Urząd Statystyczny (GUS) · aktualizacja 31.10.2026 · skąd je mamy

Kiedy panele dają najwięcej

W czerwcu instalacja 6 kWp da ok. 756 kWh, a w grudniu ok. 210 kWh, czyli 4 razy mniej. To mniej więcej tyle, co średnio w Polsce (1 061 kWh z 1 kWp). Najwięcej prądu dają tu panele skierowane na południe i nachylone pod kątem ok. 39°.

Piec w gminie Tarnowskie Góry: co mówi uchwała antysmogowa

Kopciuch: zakaz od 1 stycznia 2026 r.Już obowiązuje. Kocioł bez klasy (kopciuch) trzeba wymienić.

  • Kotły klasy 3 i 4zakaz od 1 stycznia 2028 r. · zostało 13 miesięcy
11,9%domów grzeje kopciuchem
5,3%ma kocioł klasy 3 lub 4
27,3%grzeje tylko węglem albo drewnem

Domy jednorodzinne w gminie Tarnowskie Góry według ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Kopciuch to kocioł bez klasy albo stary piec.

Pokaż całą uchwałę: paliwa, kominki, wyjątki

Kotły na węgiel i drewno bez klasy (tzw. kopciuchy) są już zakazane: ostatni termin, dla kotłów najmłodszych, minął 31.12.2025 (starsze trzeba było wymienić do 31.12.2021 i 31.12.2023). Kotły klasy 3 i 4 trzeba wymienić do 31.12.2027, a kominki i piece od 1.01.2023 muszą spełniać ekoprojekt (albo mieć sprawność co najmniej 80% lub filtr pyłu). Nie wolno palić węglem brunatnym, mułami i flotokoncentratami, miałem (ponad 15% ziaren poniżej 3 mm) ani mokrym drewnem (wilgotność powyżej 20%).

Źródło: uchwała nr V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. (Dz. Urz. Woj. Śl. 2017 poz. 2624); brak uchwał zmieniających w Dzienniku Urzędowym (sprawdzono 17.10.2026) (tekst uchwały); GUNB, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (stan 17.10.2026). Przepisy sprawdzone 18.10.2026. To streszczenie, a nie porada prawna: wiąże tekst uchwały. Termin w swojej gminie potwierdzisz w urzędzie gminy.

Ile ten prąd jest wart

Prąd zużyty od razu w domu oszczędza pełną cenę z rachunku, razem z dystrybucją: ok. 0,97 zł za kWh. Nadwyżka w net-billingu trafia do depozytu po cenie rynkowej z danej godziny, powiększonej o 23%.

Panele produkują najwięcej w południe, kiedy prąd na giełdzie jest najtańszy. Dlatego w ostatnich 12 miesiącach 1 kWh z paneli w tej okolicy była warta średnio 0,35 zł netto (0,43 zł w depozycie), choć średnia cena z całej doby wynosiła 0,53 zł.

Instalacja 6 kWp może dać tu ok. 3 350–3 700 zł rocznie.Dla domu, który zużywa ok. 4 500 kWh prądu rocznie i od razu wykorzystuje 25–40% produkcji. Z depozytu płacisz tylko za energię, nie za dystrybucję. Dokładnie policzysz to na swoich danych z licznika.

Mam ofertę: sprawdź ją Mam panele: policz z licznika

Prąd z paneli zużyty od razu jest wart więcej niż oddany do sieci. Zobacz, ile w tej okolicy kosztuje ładowanie auta z paneli i ile prądu zje klimatyzacja latem.

Spółdzielnia energetyczna: według obecnych przepisów spółdzielnie z wykazu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) działają w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich (przepisy dla miast czekają na zgodę Komisji Europejskiej). Najbliższa: gmina Wielowieś (18 km). Jak to działa

Ile kosztuje fotowoltaika w okolicy Tarnowskich Gór

InstalacjaZ montażem (brutto)Prądu rocznie
4 kWp, ok. 9 paneli21–32 tys. złok. 4 312 kWh
6 kWp, ok. 14 paneli27–41 tys. złok. 6 468 kWh
8 kWp, ok. 18 paneli33–50 tys. złok. 8 624 kWh

Przy instalacji 6 kWp za ok. 27–41 tys. zł i korzyści 3 350–3 700 zł rocznie panele zwracają się tu po ok. 7–12 latach. Szybciej, gdy więcej prądu zużywasz od razu albo dołożysz magazyn z dotacją.

Policz dokładnie dla Tarnowskich Gór Zeskanuj swój dach

Ceny orientacyjne z montażem i VAT 8%, z publicznych cenników (stan na 18.10.2026). To nie oferta: cenę daje firma po oględzinach dachu.

Gmina Tarnowskie Góry w liczbach

CoGminaDla porównania
Domy grzane wyłącznie węglem albo drewnem27,3%74,5% (mediana gmin)
…w tym kotłem bez klasy albo piecem („kopciuch”)11,9%
Kocioł klasy 3 lub 4 (do wymiany według uchwał antysmogowych)5,3%
Wyłącznie kocioł gazowy34,1%
Wyłącznie pompa ciepła3,9% (365 domów)3,6%
Mieszkańcy z gazem z sieci79,9%21,0% (mediana gmin), GUS 2025
Przeciętne mieszkanie79,0 m²90,3 m² (mediana gmin)
Nowe mieszkania w 2025 r.9,0 na 1000 mieszkańcówbudowa domu trwa średnio 40 mies. (GUS 2025)
Wnioski w Czystym Powietrzu (31.03–12.12.2025)53w tym 7 na pompę ciepła i 39 z ociepleniem
Aktywność w Czystym Powietrzu 2022–20231159. miejscez 2 162 gmin (5,2% domów złożyło wniosek)
Nowe domy jednorodzinneok. 144 roczniedecyzje o pozwoleniu i zgłoszenia, średnia 2023–2025
Dni ze smogiem PM10 ponad normę dobową (Tarnowskie Góry, ul. Litewska, 1,7 km)18 w 2025 r.dopuszczalne 35 dni w roku
Benzo(a)piren w powietrzu (Tarnowskie Góry, ul. Litewska, 1,7 km)1,5 ng/m³poziom docelowy 1 ng/m³

Udziały domów jednorodzinnych zgłoszonych do ewidencji, nie zawsze wszystkich w gminie. Źródła: GUNB, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (stan 17.10.2026); NFOŚiGW, raport „Czyste Powietrze w liczbach od 31 marca 2025” (stan na 12.12.2025) i ranking gmin 04.2022–12.2023; GUS, Bank Danych Lokalnych, 2025 (CC BY 4.0); GUNB, Rejestr Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń (dane.gov.pl, CC0); Źródło danych: GIOŚ – EKOINFONET (CC BY 4.0). Opracowanie: woleOZE.pl.

Województwo śląskie: dotacje i przepisy

  • złWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w KatowicachFundusz wojewódzki prowadzi programy dotacji dla domów, m.in. Czyste Powietrze. Strona funduszu
  • +Linia kredytowa LKD_2024 (preferencyjny kredyt ze środków WFOŚiGW w Katowicach w BOŚ Banku)Kredyt na wymianę ogrzewania na bardziej ekologiczne (m.in. kocioł gazowy lub olejowy kondensacyjny, kocioł na biomasę 5 klasy/ekoprojekt), pompy ciepła, kolektory słoneczne, fotowoltaikę, docieplenie i wymianę okien, rekuperację, a także przydomowe oczyszczalnie i zbieranie deszczówki. Oprocentowanie: stopa redyskonta weksli + 1 p.p., nie mniej niż 3,5% rocznie; spłata do 12 lat (regulamin z 28.06.2024). Wniosek składa się w placówce BOŚ Banku. Oferta bez terminu naboru: dostępność potwierdź w funduszu. Szczegóły
  • ⚡Operator sieci: Tauron DystrybucjaTauron Dystrybucja: całe województwo (oddziały: Będzin, Bielsko-Biała, Częstochowa, Gliwice). U operatora instalator zgłasza mikroinstalację, a Ty reklamujesz za wysokie napięcie w sieci. Falownik się wyłącza?

Stan sprawdzony 18.10.2026. Programy i terminy się zmieniają, więc przed decyzją sprawdź je u źródła.

Okolica

MiastoOdległośćkWh z 1 kWp
Radzionków6 km1 075
Miasteczko Śląskie7 km1 066
Piekary Śląskie10 km1 076
Bytom12 km1 072
Kalety13 km1 046
Wojkowice16 km1 077
Pyskowice17 km1 086
Zabrze17 km1 072
Świętochłowice18 km1 068
Chorzów18 km1 070
Ruda Śląska19 km1 068
Siemianowice Śląskie20 km1 077

Województwo śląskie: wszystkie miasta. Pompa ciepła Tarnowskie Góry · Magazyn energii Tarnowskie Góry · Ładowarka do auta Tarnowskie Góry · Klimatyzacja Tarnowskie Góry.

Fotowoltaika w innych miastach województwa śląskiego

Najnowsze poradniki o fotowoltaice

Firmy OZE w powiecie tarnogórskim: 11 w kataloguFotowoltaika: 5 firm. Fakty z rejestrów z datą sprawdzenia, bez ocen i bez płatnej kolejności. Zapytasz o wycenę bez zakładania konta.

Firmy fotowoltaiczne z powiatu tarnogórskiego

Montujesz panele w powiecie tarnogórskim? Tu pokażemy Twoją firmę (3 miejsca). Dla firm →

Częste pytania

Ile prądu da fotowoltaika 6 kWp w tej okolicy?

Ok. 6 468 kWh w typowym roku, od ok. 210 kWh w grudniu do ok. 756 kWh w czerwcu. To dane PVGIS dla współrzędnych miejscowości Tarnowskie Góry; cień, inny kierunek dachu albo słabszy sprzęt dadzą mniej.

Czy fotowoltaika się jeszcze opłaca?

Tak, jeśli dużą część prądu zużywasz na bieżąco. Nadwyżka oddana do sieci w ostatnich 12 miesiącach była warta średnio 0,35 zł za kWh, a prąd kupowany z sieci kosztuje ok. 0,97 zł. Pomaga przesuwanie pracy pralki, bojlera czy ładowania auta na południe, a czasem magazyn energii.

Jak sprawdzić firmę od fotowoltaiki?

Poproś o NIP i sprawdź go w wykazie podatników VAT, a link z oferty na liście ostrzeżeń CERT Polska. Zrobisz to w minutę w naszym sprawdzeniu firmy. Nie podpisuj umowy w dniu wizyty handlowca.

Źródła: PVGIS 5.3 (Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej) dla punktu 50,445, 18,853: rok typowy, straty instalacji 14%, nachylenie optymalne; rynkowe ceny energii (RCE): Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE S.A.) z okresu 1.11.2025 – 31.10.2026; liczba mieszkańców: GUS, stan na 30.06.2026. To szacunki dla typowego roku, a nie gwarancja.