Gdzie w Polsce najwięcej pomp ciepła? Ranking gmin
W gminie Kleszczów pod Bełchatowem pompa ciepła jest jedynym źródłem ogrzewania w 19,0% domów jednorodzinnych zgłoszonych do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków). Tuż za nią jest Łubianka pod Toruniem, też 19,0%, i gmina wiejska Oleśnica na Dolnym Śląsku (18,8%). W całej Polsce to 3,6%: 224 898 z 6 310 044 domów. Najwięcej takich domów ma Warszawa (1 949), ale trzecia jest gmina wiejska Długołęka pod Wrocławiem, przed Łodzią, Krakowem i Wrocławiem.
Aktualizacja: 18.10.2026 · ok. 13 min czytania · każda liczba ze źródłem
Najważniejsze liczby
- Kleszczów wygrywa o włos: 308 z 1 619 domów, czyli 19,02%. Łubianka ma 419 z 2 209, czyli 18,97%.
- Powiat toruński wyróżnia się w całości. Wszystkie 9 jego gmin ma ponad 7,5% domów z samą pompą, czyli ponad dwa razy więcej niż przeciętna gmina w Polsce (3,1%). Pięć z nich jest w pierwszej trzydziestce.
- Województwa różnią się pięciokrotnie. Najwięcej w kujawsko-pomorskim (6,6% domów) i dolnośląskim (6,3%), najmniej w podkarpackim (1,3%).
- 60 gmin ma ponad 10%, a 177 mniej niż 1%. Najmniej ma gmina Jasienica Rosielna w powiecie brzozowskim: 6 z 2 094 domów, czyli 0,3%.
- Tam, gdzie jest gaz z sieci, pomp jest mniej, ale zależność jest umiarkowana. Kleszczów, pierwszy w rankingu, ma gaz u 68% mieszkańców.
Co dokładnie liczymy
CEEB prowadzi GUNB (Główny Urząd Nadzoru Budowlanego). Właściciele domów składają do niej deklaracje o źródłach ciepła, a część gmin uzupełnia ją własną inwentaryzacją. Liczymy domy jednorodzinne, w których pompa ciepła jest jedynym źródłem centralnego ogrzewania. Dom z pompą i kominkiem albo z pompą i kotłem trafia w CEEB do innej grupy, więc prawdziwa liczba domów z pompą jest wyższa niż w tym rankingu.
Udział to liczba takich domów podzielona przez wszystkie domy jednorodzinne gminy, które są w CEEB. Ewidencja nie zawsze obejmuje wszystkie domy w gminie, dlatego wynik pokazuje strukturę domów zgłoszonych, a nie pełny spis.
30 gmin z największym udziałem domów z pompą ciepła
| Miejsce | Gmina (rodzaj) | Powiat, województwo | Domy z pompą jako jedynym źródłem | Domy z pompą / domy w CEEB | Gaz z sieci (% mieszkańców) | Mapa |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Kleszczów (wiejska) | bełchatowski, łódzkie | 19,0% | 308 z 1 619 | 68,4% | mapa |
| 2 | Łubianka (wiejska) | toruński, kujawsko-pomorskie | 19,0% | 419 z 2 209 | 0,0% | mapa |
| 3 | Oleśnica (wiejska) | oleśnicki, dolnośląskie | 18,8% | 896 z 4 759 | 17,0% | mapa |
| 4 | Zawidów (miejska) | zgorzelecki, dolnośląskie | 16,9% | 75 z 444 | 0,5% | mapa |
| 5 | Obrowo (wiejska) | toruński, kujawsko-pomorskie | 15,8% | 963 z 6 089 | 11,7% | mapa |
| 6 | Czernikowo (wiejska) | toruński, kujawsko-pomorskie | 15,8% | 344 z 2 180 | 3,3% | mapa |
| 7 | Zławieś Wielka (wiejska) | toruński, kujawsko-pomorskie | 15,6% | 629 z 4 035 | 13,3% | mapa |
| 8 | Turek (wiejska) | turecki, wielkopolskie | 15,5% | 548 z 3 538 | 1,1% | mapa |
| 9 | Brodnica (wiejska) | brodnicki, kujawsko-pomorskie | 14,3% | 387 z 2 697 | 5,1% | mapa |
| 10 | Bojszowy (wiejska) | bieruńsko-lędziński, śląskie | 14,3% | 316 z 2 209 | 1,6% | mapa |
| 11 | Grudziądz (wiejska) | grudziądzki, kujawsko-pomorskie | 14,0% | 586 z 4 195 | 27,3% | mapa |
| 12 | Dobrcz (wiejska) | bydgoski, kujawsko-pomorskie | 13,3% | 473 z 3 553 | 14,4% | mapa |
| 13 | Prószków (miejsko-wiejska) | opolski, opolskie | 13,2% | 323 z 2 456 | 9,1% | mapa |
| 14 | Sośnicowice (miejsko-wiejska) | gliwicki, śląskie | 12,9% | 318 z 2 462 | 22,4% | mapa |
| 15 | Krzanowice (miejsko-wiejska) | raciborski, śląskie | 12,9% | 177 z 1 372 | 0,0% | mapa |
| 16 | Stare Bogaczowice (wiejska) | wałbrzyski, dolnośląskie | 12,9% | 112 z 871 | 1,0% | mapa |
| 17 | Kobierzyce (wiejska) | wrocławski, dolnośląskie | 12,5% | 618 z 4 939 | 84,4% | mapa |
| 18 | Ełk (wiejska) | ełcki, warmińsko-mazurskie | 12,4% | 382 z 3 089 | 1,3% | mapa |
| 19 | Pabianice (wiejska) | pabianicki, łódzkie | 12,3% | 373 z 3 032 | 11,4% | mapa |
| 20 | Kramsk (wiejska) | koniński, wielkopolskie | 12,3% | 431 z 3 513 | 2,8% | mapa |
| 21 | Chełmża (wiejska) | toruński, kujawsko-pomorskie | 12,3% | 234 z 1 908 | 2,0% | mapa |
| 22 | Ornontowice (wiejska) | mikołowski, śląskie | 12,2% | 174 z 1 424 | 36,4% | mapa |
| 23 | Stargard (wiejska) | stargardzki, zachodniopomorskie | 12,1% | 452 z 3 742 | 26,9% | mapa |
| 24 | Opatów (wiejska) | kłobucki, śląskie | 12,1% | 223 z 1 850 | 3,8% | mapa |
| 25 | Środa Śląska (miejsko-wiejska) | średzki, dolnośląskie | 11,9% | 393 z 3 293 | 48,3% | mapa |
| 26 | Miłkowice (wiejska) | legnicki, dolnośląskie | 11,9% | 217 z 1 829 | 7,0% | mapa |
| 27 | Dobromierz (wiejska) | świdnicki, dolnośląskie | 11,8% | 105 z 890 | 0,1% | mapa |
| 28 | Barcin (miejsko-wiejska) | żniński, kujawsko-pomorskie | 11,6% | 208 z 1 787 | 61,3% | mapa |
| 29 | Jejkowice (wiejska) | rybnicki, śląskie | 11,6% | 127 z 1 092 | 4,0% | mapa |
| 30 | Malczyce (wiejska) | średzki, dolnośląskie | 11,5% | 112 z 971 | 1,0% | mapa |
Nazwa gminy prowadzi do jej strony z danymi o ogrzewaniu i klimacie, a „mapa” do tej gminy na mapie pomp ciepła. Kolejność ustalamy według dokładnego udziału, a w tabeli zaokrąglamy go do 0,1%. Ostatnia kolumna to odsetek mieszkańców korzystających z gazu z sieci według GUS (Głównego Urzędu Statystycznego).
W pierwszej trzydziestce jest 9 gmin z kujawsko-pomorskiego, 8 z dolnośląskiego i 6 ze śląskiego. Prawie wszystkie to gminy wiejskie albo miejsko-wiejskie. Jedyna gmina miejska to Zawidów przy granicy z Czechami. Ma on tylko 444 domy w CEEB, więc kilka domów w jedną albo drugą stronę mocno zmienia jego wynik.
20 gmin z największą liczbą domów z pompą ciepła
| Miejsce | Gmina (rodzaj) | Powiat, województwo | Domy z pompą jako jedynym źródłem | Udział wśród domów w CEEB | Mapa |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Warszawa (miejska) | miasto na prawach powiatu, mazowieckie | 1 949 | 2,2% | mapa |
| 2 | Rybnik (miejska) | miasto na prawach powiatu, śląskie | 1 539 | 7,9% | mapa |
| 3 | Długołęka (wiejska) | wrocławski, dolnośląskie | 1 319 | 10,7% | mapa |
| 4 | Łódź (miejska) | miasto na prawach powiatu, łódzkie | 1 246 | 3,5% | mapa |
| 5 | Kraków (miejska) | miasto na prawach powiatu, małopolskie | 1 063 | 2,8% | mapa |
| 6 | Obrowo (wiejska) | toruński, kujawsko-pomorskie | 963 | 15,8% | mapa |
| 7 | Wrocław (miejska) | miasto na prawach powiatu, dolnośląskie | 926 | 2,4% | mapa |
| 8 | Oleśnica (wiejska) | oleśnicki, dolnośląskie | 896 | 18,8% | mapa |
| 9 | Częstochowa (miejska) | miasto na prawach powiatu, śląskie | 732 | 3,3% | mapa |
| 10 | Miękinia (miejsko-wiejska) | średzki, dolnośląskie | 709 | 10,6% | mapa |
| 11 | Białe Błota (wiejska) | bydgoski, kujawsko-pomorskie | 666 | 8,7% | mapa |
| 12 | Zławieś Wielka (wiejska) | toruński, kujawsko-pomorskie | 629 | 15,6% | mapa |
| 13 | Czerwionka-Leszczyny (miejsko-wiejska) | rybnicki, śląskie | 626 | 9,1% | mapa |
| 14 | Jaworzno (miejska) | miasto na prawach powiatu, śląskie | 620 | 5,0% | mapa |
| 15 | Kobierzyce (wiejska) | wrocławski, dolnośląskie | 618 | 12,5% | mapa |
| 16 | Kąty Wrocławskie (miejsko-wiejska) | wrocławski, dolnośląskie | 612 | 9,8% | mapa |
| 17 | Orzesze (miejska) | mikołowski, śląskie | 596 | 10,7% | mapa |
| 18 | Aleksandrów Łódzki (miejsko-wiejska) | zgierski, łódzkie | 594 | 7,5% | mapa |
| 19 | Lubicz (wiejska) | toruński, kujawsko-pomorskie | 592 | 11,2% | mapa |
| 20 | Grudziądz (wiejska) | grudziądzki, kujawsko-pomorskie | 586 | 14,0% | mapa |
Duże miasta mają dużo domów, więc wygrywają liczbą, ale udział mają niski: Warszawa 2,2%, Kraków 2,8%, Wrocław 2,4%. Wyjątkiem jest Rybnik z 7,9%. Gminy wiejskie pod Wrocławiem i Toruniem, takie jak Długołęka, Obrowo czy Kobierzyce, mają setki domów z samą pompą i udział powyżej 10%.
Województwa
Udział to suma domów z pompą w województwie podzielona przez sumę domów w CEEB. Mediana gmin to wynik gminy środkowej: połowa gmin województwa ma więcej, połowa mniej.
| Województwo | Domy z pompą | Domy w CEEB | Udział | Mediana gmin | Gmina z największym udziałem | Gaz z sieci, mediana gmin | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | kujawsko-pomorskie | 20 258 | 304 963 | 6,6% | 5,8% | Łubianka (wiejska), 19,0% (miejsce 2) | 2,5% |
| 2. | dolnośląskie | 22 180 | 354 825 | 6,3% | 5,6% | Oleśnica (wiejska), 18,8% (miejsce 3) | 41,3% |
| 3. | opolskie | 8 182 | 160 741 | 5,1% | 4,6% | Prószków (miejsko-wiejska), 13,2% (miejsce 13) | 16,4% |
| 4. | łódzkie | 20 253 | 436 684 | 4,6% | 3,9% | Kleszczów (wiejska), 19,0% (miejsce 1) | 2,5% |
| 5. | śląskie | 27 723 | 628 708 | 4,4% | 3,7% | Bojszowy (wiejska), 14,3% (miejsce 10) | 62,2% |
| 6. | pomorskie | 11 911 | 319 773 | 3,7% | 3,6% | Brusy (miejsko-wiejska), 9,5% (miejsce 79) | 10,6% |
| 7. | świętokrzyskie | 9 812 | 269 621 | 3,6% | 3,0% | Masłów (wiejska), 9,8% (miejsce 71) | 10,1% |
| 8. | zachodniopomorskie | 6 727 | 186 754 | 3,6% | 3,1% | Stargard (wiejska), 12,1% (miejsce 23) | 42,3% |
| 9. | wielkopolskie | 22 540 | 626 077 | 3,6% | 3,3% | Turek (wiejska), 15,5% (miejsce 8) | 30,1% |
| 10. | warmińsko-mazurskie | 6 132 | 183 169 | 3,3% | 2,7% | Ełk (wiejska), 12,4% (miejsce 18) | 2,7% |
| 11. | lubuskie | 4 692 | 142 542 | 3,3% | 3,2% | Żagań (wiejska), 8,5% (miejsce 119) | 25,9% |
| 12. | podlaskie | 6 488 | 220 720 | 2,9% | 2,5% | Puńsk (wiejska), 7,7% (miejsce 175) | 0,0% |
| 13. | mazowieckie | 24 800 | 927 516 | 2,7% | 2,4% | Jastrząb (miejsko-wiejska), 8,9% (miejsce 101) | 10,4% |
| 14. | małopolskie | 16 576 | 663 128 | 2,5% | 2,0% | Radziemice (wiejska), 9,0% (miejsce 95) | 77,3% |
| 15. | lubelskie | 10 686 | 439 060 | 2,4% | 2,0% | Biała Podlaska (wiejska), 8,0% (miejsce 148) | 8,6% |
| 16. | podkarpackie | 5 938 | 445 763 | 1,3% | 1,2% | Gawłuszowice (wiejska), 4,6% (miejsce 649) | 77,5% |
Najwięcej domów z samą pompą jest w śląskim (27 723) i mazowieckim (24 800), ale to też jedne z województw z największą liczbą domów w CEEB. W udziale prowadzą kujawsko-pomorskie i dolnośląskie, a podkarpackie ma pięć razy mniej niż kujawsko-pomorskie.
Miasta wojewódzkie
| Miasto | Województwo | Domy z pompą jako jedynym źródłem | Domy w CEEB | Udział | Miejsce wśród 2479 gmin | Mapa |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Opole | opolskie | 427 | 11 446 | 3,7% | 941 | mapa |
| Kielce | świętokrzyskie | 488 | 13 895 | 3,5% | 1048 | mapa |
| Łódź | łódzkie | 1 246 | 35 957 | 3,5% | 1073 | mapa |
| Toruń | kujawsko-pomorskie | 341 | 10 365 | 3,3% | 1154 | mapa |
| Bydgoszcz | kujawsko-pomorskie | 500 | 16 817 | 3,0% | 1293 | mapa |
| Kraków | małopolskie | 1 063 | 37 718 | 2,8% | 1356 | mapa |
| Wrocław | dolnośląskie | 926 | 38 694 | 2,4% | 1555 | mapa |
| Gorzów Wielkopolski | lubuskie | 142 | 5 938 | 2,4% | 1556 | mapa |
| Gdańsk | pomorskie | 480 | 20 997 | 2,3% | 1634 | mapa |
| Warszawa | mazowieckie | 1 949 | 87 925 | 2,2% | 1670 | mapa |
| Szczecin | zachodniopomorskie | 429 | 19 933 | 2,2% | 1704 | mapa |
| Katowice | śląskie | 294 | 14 019 | 2,1% | 1732 | mapa |
| Zielona Góra | lubuskie | 280 | 14 556 | 1,9% | 1831 | mapa |
| Poznań | wielkopolskie | 551 | 36 639 | 1,5% | 2037 | mapa |
| Lublin | lubelskie | 278 | 18 757 | 1,5% | 2050 | mapa |
| Białystok | podlaskie | 238 | 20 439 | 1,2% | 2224 | mapa |
| Rzeszów | podkarpackie | 258 | 22 382 | 1,2% | 2230 | mapa |
| Olsztyn | warmińsko-mazurskie | 61 | 7 302 | 0,8% | 2368 | mapa |
Czy pomp jest więcej tam, gdzie nie ma gazu
Porównaliśmy udział domów z pompą z odsetkiem mieszkańców, którzy korzystają z gazu z sieci. Dane GUS dotyczą 2025 r.
| Mieszkańcy z gazem z sieci | Gminy | Mediana gmin | Udział łącznie |
|---|---|---|---|
| mniej niż 5% | 934 | 3,7% | 4,5% |
| 5–25% | 359 | 3,7% | 4,9% |
| 25–50% | 335 | 3,5% | 4,5% |
| 50–75% | 395 | 2,3% | 3,1% |
| 75% i więcej | 456 | 1,8% | 2,2% |
Zależność jest, ale umiarkowana. W 456 gminach, w których gaz ma co najmniej 75% mieszkańców, pompa jest jedynym źródłem w 2,2% domów. W 934 gminach, w których gaz ma mniej niż 5% mieszkańców, w 4,5%. Między tymi skrajnościami różnice są małe: do połowy mieszkańców z gazem udział trzyma się w okolicach 4,5–4,9%.
Współczynnik korelacji rang Spearmana dla wszystkich gmin wynosi −0,35. To miara od −1 do 1: −1 oznaczałoby, że zawsze im więcej gazu, tym mniej pomp, a 0, że nie ma żadnego związku. Wyjątków jest sporo. Kleszczów ma gaz u 68% mieszkańców, Kobierzyce (miejsce 17) u 84%, a Barcin (miejsce 28) u 61%. Dwa województwa z największym udziałem pomp mają bardzo różny dostęp do gazu: w przeciętnej gminie kujawsko-pomorskiej z gazu korzysta 2,5% mieszkańców, a w dolnośląskiej 41,3%.
Czy pomp jest mniej tam, gdzie zimniej
Klimat opisują stopniodni grzania: im ich więcej, tym dłużej i mocniej trzeba grzać dom. Liczby dla każdej gminy są w rankingu zimna.
| Stopniodni grzania | Gminy | Mediana gmin | Udział łącznie |
|---|---|---|---|
| poniżej 3 100 | 306 | 3,6% | 4,2% |
| 3 100–3 299 | 1 006 | 3,5% | 3,9% |
| 3 300–3 499 | 811 | 2,6% | 3,0% |
| 3 500–3 799 | 262 | 2,5% | 2,9% |
| 3 800 i więcej (góry) | 94 | 3,1% | 3,5% |
Związek z zimnem jest słabszy niż z gazem: korelacja wynosi −0,23. W gminach z mniej niż 3 100 stopniodni pompa jest jedynym źródłem w 4,2% domów, a w gminach z 3 500–3 799 stopniodni w 2,9%. W górach, gdzie stopniodni jest najwięcej, udział znów rośnie do 3,5%, czyli prawie tyle co w całej Polsce. Dostęp do gazu i liczba stopniodni prawie nie są ze sobą powiązane (korelacja −0,09), więc jedno nie tłumaczy drugiego.
Dane pokazują, gdzie domów z pompą jest więcej, ale nie pokazują, dlaczego. Żeby to wyjaśnić, trzeba by zapytać gminy, mieszkańców i instalatorów.
Wysokie miejsce gminy w rankingu nie znaczy, że pompa opłaci się w każdym domu.O rachunkach decydują ocieplenie, temperatura wody w grzejnikach i taryfa. Policz to dla swojego domu, zanim podpiszesz umowę.
Ile prądu zużywa pompa, piszemy w artykule Ile prądu zużywa pompa ciepła, a o dotacji w artykule Pompa ciepła z Czystego Powietrza. Jeśli masz już ofertę, sprawdź ją u nas.
Zobacz mapę pomp ciepła dla wszystkich gmin
Jak liczyliśmy
- Gminy. Wszystkie 2479 gmin z rejestru TERYT (Krajowego Rejestru Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju) prowadzonego przez GUS, stan na 1 stycznia 2026 r.
- Pompy ciepła. GUNB, CEEB, raport „Struktura budynków jednorodzinnych dla zestawienia źródeł c.o.” (c.o. to centralne ogrzewanie), stan na 17 października 2026 r. Liczymy grupę „pompa ciepła” wśród domów, które mają wyłącznie źródła nisko- lub bezemisyjne.
- Dopasowanie. Raport GUNB nie ma kodów gmin, więc łączyliśmy go po nazwie województwa, powiatu, gminy i jej rodzaju. Gminy, które zmieniły rodzaj po nadaniu praw miejskich, występują w CEEB dwa razy i zsumowaliśmy je. Dla 66 miast na prawach powiatu wzięliśmy raport powiatowy, który obejmuje całe miasto.
- Udział. Domy z pompą jako jedynym źródłem podzielone przez wszystkie domy jednorodzinne gminy w CEEB. Kolejność według dokładnego udziału.
- Gaz. GUS, BDL (Bank Danych Lokalnych), zmienna 79127: korzystający z instalacji gazowej w % ogółu ludności, 2025 r.
- Zimno. Stopniodni grzania liczone z miesięcznych temperatur z PVGIS 5.3 (bezpłatnego narzędzia Komisji Europejskiej), lata 2005–2023, dla miasta albo miejscowości z urzędem gminy.
- Związki. Korelacja rang Spearmana dla 2479 gmin. Udział w grupach to suma domów z pompą podzielona przez sumę domów w CEEB.
Dla dziennikarzy i samorządów
Dane z tego rankingu możesz cytować z podaniem źródła woleOZE.pl i linkiem do tej strony. Przykład: „Według rankingu woleOZE.pl opartego na danych CEEB w gminie Kleszczów pompa ciepła jest jedynym źródłem ogrzewania w 19% domów jednorodzinnych, najwięcej w Polsce”. Przy cytowaniu warto dodać, że CEEB obejmuje domy zgłoszone do ewidencji i liczy tylko domy, w których pompa jest jedynym źródłem ciepła. Dane gminy są na jej stronie (linki w tabelach) i na mapie. Pytania o metodę: [email protected].
Częste pytania
Gdzie w Polsce jest najwięcej pomp ciepła?
Według udziału w Kleszczowie (19,02% domów z CEEB), Łubiance (18,97%) i gminie wiejskiej Oleśnica (18,8%). Według liczby w Warszawie (1 949 domów), Rybniku (1 539) i gminie Długołęka (1 319).
Ile domów w Polsce ma pompę ciepła?
W CEEB jest 224 898 domów jednorodzinnych, w których pompa ciepła jest jedynym źródłem ogrzewania, czyli 3,6% z 6 310 044 domów w ewidencji. Domów z pompą jest więcej, bo część ma też kominek albo kocioł, a nie każdy dom jest w CEEB.
Czy tam, gdzie nie ma gazu, jest więcej pomp ciepła?
Trochę tak. W gminach, w których gaz z sieci ma mniej niż 5% mieszkańców, pompa jest jedynym źródłem w 4,5% domów, a tam, gdzie ma go co najmniej 75%, w 2,2%. Korelacja wynosi −0,35, więc to związek umiarkowany, z wieloma wyjątkami.
Czy w zimnych regionach jest mniej pomp ciepła?
Tylko trochę. Najcieplejsze gminy mają ok. 4,2% domów z samą pompą, chłodniejsze ok. 2,9–3,0%, a górskie 3,5%. Korelacja z liczbą stopniodni wynosi −0,23, czyli jest słaba.
Dlaczego moja gmina ma mało pomp, choć widzę je na wielu domach?
CEEB to deklaracje właścicieli i inwentaryzacje gmin, które nie zawsze obejmują wszystkie domy. Ranking nie liczy też domów, w których pompa pracuje razem z kominkiem albo kotłem, ani pomp tylko do ciepłej wody.
Źródła
- GUNB, CEEB: struktura budynków jednorodzinnych według źródeł ciepła, raporty gminne i powiatowe, stan na 2026-10-17
- GUS, Bank Danych Lokalnych: korzystający z instalacji gazowej w % ogółu ludności (zmienna 79127), 2025 r., stan na 2026-10-18
- Komisja Europejska, Wspólne Centrum Badawcze, PVGIS 5.3: temperatury miesięczne 2005–2023, stan na 2026-10-18
- GUS, rejestr TERYT: wykaz gmin, stan na 1.01.2026, stan na 2026-10-17
Czytaj dalej
- Gdzie najwięcej słońca dla paneli?Panele 1 kWp dają w Polsce od 937 kWh rocznie w Piechowicach do 1118 kWh w Jaworze, ale województwa różnią się między sobą tylko o ok. 7%.
- Gdzie w Polsce najzimniej?Dom w Zakopanem potrzebuje na ogrzewanie o 90% więcej ciepła niż w Gubinie, co przy pompie ciepła i nowym domu 150 m² daje ok. 2 200–3 000 zł rocznie więcej za prąd.
- Ranking kopciuchów: 2479 gminKopciuch grzeje co trzeci dom jednorodzinny, najwięcej na Podlasiu i Lubelszczyźnie, a 1,29 mln domów ma kocioł, którego uchwała antysmogowa już zakazuje.