Kto najlepiej korzysta z Czystego Powietrza? Ranking gmin
W gminie Adamówka w powiecie przeworskim od kwietnia 2022 r. do końca 2023 r. wniosek do programu Czyste Powietrze złożyło 16,1% domów jednorodzinnych, czyli co szósty dom. To pierwsze miejsce w rankingu NFOŚiGW (Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Na drugim końcu jest Rewal z 0,8%. W całym rankingu wniosek złożyło 5,5% domów. Najciekawsze jest to, czego w czołówce brakuje: gminy z największą liczbą kopciuchów nie składają więcej wniosków niż pozostałe.
Aktualizacja: 18.10.2026 · ok. 12 min czytania · każda liczba ze źródłem
Aktywność w programie prawie nie zależy od tego, ile w gminie jest kopciuchów.Współczynnik korelacji rang wynosi −0,04, czyli praktycznie zero. W 188 gminach co najmniej połowa domów ma kopciucha, a wniosek złożyło najwyżej 4,1% domów.
Najważniejsze liczby
- 2162 gminy objął ranking NFOŚiGW za okres od 1.04.2022 do 31.12.2023 r. W 2153 gminach, które mamy w zestawieniu, złożono 303 296 wniosków na 5,55 mln domów.
- W połowie gmin wniosek złożyło co najmniej 5,5% domów. Najaktywniejsza ćwiartka ma 7,1% i więcej, najsłabsza najwyżej 4,1%.
- Nowa odsłona programu (31.03–12.12.2025 r.): 46 521 wniosków, czyli 0,74 na 100 domów. Ocieplenie obejmowało 68,6% z nich, kocioł na pellet 46,2%, a pompę ciepła 15,3%.
- Województwa: od 4,0% domów z wnioskiem w zachodniopomorskim do 7,5% w kujawsko-pomorskim.
Top 30: najwięcej wniosków w latach 2022–2023
Wskaźnik NFOŚiGW to liczba wniosków podzielona przez liczbę domów jednorodzinnych w gminie. Wynik 10% znaczy, że wniosek złożył co dziesiąty dom. W tabelach pokazujemy gminy, które mają w CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) co najmniej 500 domów. Takich gmin w rankingu jest 2127. Kolejność i miejsce są takie jak w rankingu funduszu.
| Miejsce w rankingu | Gmina | Powiat, województwo | Wnioski | Domy z wnioskiem | Kopciuch | Mapa |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Adamówka | przeworski, podkarpackie | 165 | 16,1% | 47,3% | mapa |
| 2 | Kowal (miasto) | włocławski, kujawsko-pomorskie | 136 | 16,0% | 36,0% | mapa |
| 3 | Górno | kielecki, świętokrzyskie | 550 | 15,1% | 34,2% | mapa |
| 4 | Kolno (miasto) | kolneński, podlaskie | 172 | 14,9% | 42,8% | mapa |
| 5 | Radzanów | mławski, mazowieckie | 131 | 14,9% | 55,0% | mapa |
| 6 | Opatów | kłobucki, śląskie | 267 | 14,7% | 34,3% | mapa |
| 7 | Lutocin | żuromiński, mazowieckie | 155 | 14,6% | 28,9% | mapa |
| 8 | Koniusza | proszowicki, małopolskie | 365 | 14,5% | 19,7% | mapa |
| 9 | Lipno (miasto) | lipnowski, kujawsko-pomorskie | 323 | 14,0% | 36,2% | mapa |
| 10 | Grajewo (miasto) | grajewski, podlaskie | 313 | 14,0% | 38,7% | mapa |
| 11 | Czernikowo | toruński, kujawsko-pomorskie | 288 | 13,8% | 40,3% | mapa |
| 12 | Brusy | chojnicki, pomorskie | 438 | 13,6% | 41,7% | mapa |
| 13 | Przasnysz (miasto) | przasnyski, mazowieckie | 314 | 13,5% | 17,6% | mapa |
| 14 | Masłów | kielecki, świętokrzyskie | 432 | 13,3% | 30,1% | mapa |
| 15 | Strawczyn | kielecki, świętokrzyskie | 363 | 13,1% | 44,0% | mapa |
| 16 | Stary Lubotyń | ostrowski, mazowieckie | 134 | 13,1% | 67,9% | mapa |
| 17 | Braniewo (miasto) | braniewski, warmińsko-mazurskie | 137 | 12,9% | 29,3% | mapa |
| 18 | Łubianka | toruński, kujawsko-pomorskie | 229 | 12,9% | 16,5% | mapa |
| 19 | Kazimierza Wielka | kazimierski, świętokrzyskie | 526 | 12,7% | 51,2% | mapa |
| 20 | Daleszyce | kielecki, świętokrzyskie | 586 | 12,7% | 40,2% | mapa |
| 21 | Maków Mazowiecki | makowski, mazowieckie | 179 | 12,6% | 33,7% | mapa |
| 22 | Igołomia-Wawrzeńczyce | krakowski, małopolskie | 265 | 12,4% | 18,0% | mapa |
| 23 | Szreńsk | mławski, mazowieckie | 131 | 12,4% | 53,1% | mapa |
| 24 | Bieżuń | żuromiński, mazowieckie | 170 | 12,3% | 54,1% | mapa |
| 25 | Władysławów | turecki, wielkopolskie | 256 | 12,1% | 33,6% | mapa |
| 26 | Orły | przemyski, podkarpackie | 254 | 12,0% | 33,7% | mapa |
| 27 | Proszowice | proszowicki, małopolskie | 451 | 12,0% | 28,9% | mapa |
| 28 | Chełmno (gmina wiejska) | chełmiński, kujawsko-pomorskie | 174 | 12,0% | 31,8% | mapa |
| 29 | Radziemice | proszowicki, małopolskie | 116 | 12,0% | 35,8% | mapa |
| 30 | Chełmża (gmina wiejska) | toruński, kujawsko-pomorskie | 207 | 11,9% | 21,1% | mapa |
W czołówce jest 18 gmin wiejskich, 7 miejskich i 5 miejsko-wiejskich. Najczęściej z mazowieckiego (7), kujawsko-pomorskiego (6) i świętokrzyskiego (5). Widać skupiska sąsiadów: cztery gminy z powiatu kieleckiego i po trzy z proszowickiego i toruńskiego.
Zobacz Czyste Powietrze na mapie gmin
20 gmin z najniższym wskaźnikiem
| Miejsce w rankingu | Gmina | Powiat, województwo | Wnioski | Domy z wnioskiem | Kopciuch | Mapa |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2162 | Rewal | gryficki, zachodniopomorskie | 12 | 0,8% | 17,0% | mapa |
| 2161 | Ząbki | wołomiński, mazowieckie | 47 | 0,9% | 7,3% | mapa |
| 2160 | Dobra (Szczecińska) | policki, zachodniopomorskie | 62 | 0,9% | 4,9% | mapa |
| 2159 | Lesznowola | piaseczyński, mazowieckie | 85 | 0,9% | 5,8% | mapa |
| 2158 | Stare Babice | warszawski zachodni, mazowieckie | 76 | 1,1% | 5,3% | mapa |
| 2157 | Tarnowo Podgórne | poznański, wielkopolskie | 96 | 1,1% | 7,4% | mapa |
| 2156 | Konstancin-Jeziorna | piaseczyński, mazowieckie | 69 | 1,1% | 11,0% | mapa |
| 2155 | Legionowo | legionowski, mazowieckie | 71 | 1,1% | 9,2% | mapa |
| 2154 | Szudziałowo | sokólski, podlaskie | 18 | 1,2% | 83,5% | mapa |
| 2153 | Podkowa Leśna | grodziski, mazowieckie | 16 | 1,2% | 6,4% | mapa |
| 2152 | Międzyzdroje | kamieński, zachodniopomorskie | 12 | 1,2% | 12,3% | mapa |
| 2151 | Kaźmierz | szamotulski, wielkopolskie | 25 | 1,3% | 18,3% | mapa |
| 2150 | Mielnik | siemiatycki, podlaskie | 16 | 1,3% | 73,4% | mapa |
| 2149 | Świeszyno | koszaliński, zachodniopomorskie | 25 | 1,3% | 20,5% | mapa |
| 2148 | Marki | wołomiński, mazowieckie | 121 | 1,4% | 7,1% | mapa |
| 2147 | Zawichost | sandomierski, świętokrzyskie | 20 | 1,4% | 57,9% | mapa |
| 2146 | Warszawa | miasto na prawach powiatu, mazowieckie | 1 070 | 1,4% | 4,1% | mapa |
| 2145 | Głogów (miasto) | głogowski, dolnośląskie | 38 | 1,4% | 9,7% | mapa |
| 2144 | Nadarzyn | pruszkowski, mazowieckie | 83 | 1,4% | 10,6% | mapa |
| 2143 | Tarłów | opatowski, świętokrzyskie | 30 | 1,4% | 73,2% | mapa |
Na końcu rankingu są dwie różne grupy. 13 z 20 gmin ma mniej niż 15% domów z kopciuchem. To głównie Warszawa i gminy podwarszawskie, a także gminy pod Poznaniem i Szczecinem, Międzyzdroje i Głogów. Tam wymiany potrzebuje mniej domów. Ale w czterech gminach (Szudziałowo, Mielnik, Zawichost, Tarłów) kopciuch grzeje ponad połowę domów, a wniosek złożyło najwyżej 1,4% domów.
Nowa odsłona programu w 2025 r.: kto składa najwięcej wniosków
Od 31 marca 2025 r. program działa na nowych zasadach. NFOŚiGW podał liczby wniosków w każdej gminie do 12 grudnia 2025 r. Nie ma tu wskaźnika funduszu, więc liczymy wnioski na 100 domów w CEEB, wśród gmin z co najmniej 500 domami. To ta sama skala co w rankingu 2022–2023, ale okres jest krótszy: około 8,5 miesiąca zamiast 21.
| Miejsce | Gmina | Powiat, województwo | Wnioski | Na 100 domów | W tym z pompą ciepła | W tym z ociepleniem |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Lutocin | żuromiński, mazowieckie | 42 | 4,08 | 6 | 39 |
| 2 | Stawiski | kolneński, podlaskie | 46 | 3,90 | 5 | 39 |
| 3 | Istebna | cieszyński, śląskie | 137 | 3,59 | 6 | 123 |
| 4 | Grabówka | białostocki, podlaskie | 19 | 3,42 | 0 | 9 |
| 5 | Suchań | stargardzki, zachodniopomorskie | 27 | 3,39 | 7 | 16 |
| 6 | Tczów | zwoleński, mazowieckie | 42 | 3,30 | 7 | 31 |
| 7 | Mały Płock | kolneński, podlaskie | 38 | 3,27 | 4 | 32 |
| 8 | Stary Dzików | lubaczowski, podkarpackie | 31 | 3,20 | 0 | 25 |
| 9 | Czarnia | ostrołęcki, mazowieckie | 17 | 3,19 | 2 | 15 |
| 10 | Baranowo | ostrołęcki, mazowieckie | 54 | 2,97 | 0 | 50 |
| 11 | Klwów | przysuski, mazowieckie | 32 | 2,93 | 4 | 28 |
| 12 | Raciąż (miasto) | płoński, mazowieckie | 21 | 2,86 | 1 | 12 |
| 13 | Szreńsk | mławski, mazowieckie | 27 | 2,77 | 2 | 24 |
| 14 | Kolno (miasto) | kolneński, podlaskie | 30 | 2,77 | 2 | 18 |
| 15 | Bystra-Sidzina | suski, małopolskie | 54 | 2,75 | 1 | 25 |
| 16 | Miedźno | kłobucki, śląskie | 61 | 2,75 | 8 | 51 |
| 17 | Radzanów | mławski, mazowieckie | 23 | 2,68 | 0 | 21 |
| 18 | Wielgie | lipnowski, kujawsko-pomorskie | 45 | 2,64 | 8 | 29 |
| 19 | Adamówka | przeworski, podkarpackie | 26 | 2,63 | 1 | 24 |
| 20 | Kępice | słupski, pomorskie | 24 | 2,60 | 2 | 7 |
Lutocin w powiecie żuromińskim jest pierwszy w 2025 r. i siódmy w latach 2022–2023. Adamówka, lider starego rankingu, jest w 2025 r. na 19. miejscu. Wyniki obu okresów są umiarkowanie powiązane (korelacja rang 0,49): gminy aktywne wcześniej częściej są aktywne i teraz. W czołówce 2025 r. gminy mają po kilkadziesiąt wniosków, więc kilka wniosków więcej lub mniej zmienia kolejność.
W liczbach bezwzględnych najwięcej wniosków złożono w trzech miastach: Częstochowa (198), Rybnik (150) i Kraków (139). Czwarta jest gmina wiejska Istebna (137).
Województwa
Wskaźnik 2022–2023 to suma wniosków podzielona przez sumę domów podanych przez NFOŚiGW, tylko w gminach objętych rankingiem. Liczby z 2025 r. odnosimy do wszystkich domów w CEEB.
| Miejsce | Województwo | Gminy w rankingu | Domy z wnioskiem 2022–2023 | Wnioski 2025 | Na 100 domów 2025 | Z pompą ciepła | Z kotłem na pellet | Kopciuch |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | kujawsko-pomorskie | 128 z 144 | 7,5% | 2 709 | 0,89 | 21,9% | 53,0% | 32,5% |
| 2 | śląskie | 146 z 167 | 6,7% | 5 331 | 0,85 | 15,8% | 36,5% | 21,3% |
| 3 | świętokrzyskie | 102 z 102 | 6,7% | 2 349 | 0,87 | 15,7% | 59,0% | 46,4% |
| 4 | łódzkie | 119 z 177 | 6,4% | 3 422 | 0,78 | 20,4% | 53,9% | 38,7% |
| 5 | opolskie | 60 z 71 | 6,0% | 1 393 | 0,87 | 24,3% | 50,1% | 39,8% |
| 6 | podlaskie | 84 z 119 | 5,7% | 2 048 | 0,93 | 13,5% | 45,9% | 52,7% |
| 7 | pomorskie | 120 z 123 | 5,5% | 2 094 | 0,65 | 18,1% | 51,6% | 30,3% |
| 8 | warmińsko-mazurskie | 79 z 116 | 5,4% | 1 374 | 0,75 | 5,8% | 18,8% | 45,0% |
| 9 | wielkopolskie | 209 z 226 | 5,3% | 4 124 | 0,66 | 17,3% | 54,1% | 27,9% |
| 10 | małopolskie | 181 z 183 | 5,3% | 5 220 | 0,79 | 7,7% | 35,9% | 23,6% |
| 11 | lubelskie | 187 z 213 | 5,0% | 3 423 | 0,78 | 16,4% | 47,6% | 47,7% |
| 12 | podkarpackie | 153 z 160 | 5,0% | 3 133 | 0,70 | 9,0% | 26,1% | 35,8% |
| 13 | dolnośląskie | 142 z 169 | 4,7% | 1 765 | 0,50 | 25,2% | 53,4% | 28,3% |
| 14 | mazowieckie | 277 z 314 | 4,4% | 5 904 | 0,64 | 12,5% | 51,9% | 30,6% |
| 15 | lubuskie | 64 z 82 | 4,1% | 1 045 | 0,73 | 16,0% | 62,4% | 37,7% |
| 16 | zachodniopomorskie | 102 z 113 | 4,0% | 1 187 | 0,64 | 18,4% | 58,5% | 32,5% |
Kujawsko-pomorskie prowadzi w latach 2022–2023, ale w 2025 r. w przeliczeniu na liczbę domów najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy podlaskiego. Udział pomp ciepła we wnioskach z 2025 r. waha się od 5,8% w warmińsko-mazurskim do 25,2% w dolnośląskim.
Gdzie potrzeba jest duża, a wniosków mało
Zestawiliśmy dwa wskaźniki: udział domów z kopciuchem (CEEB) i odsetek domów, które złożyły wniosek w latach 2022–2023. Warunki: co najmniej połowa domów z kopciuchem i wskaźnik wniosków w najsłabszej ćwiartce gmin, czyli najwyżej 4,1%. Spełnia je 188 gmin. Najwięcej w lubelskim (44), mazowieckim (33), podlaskim (24) i świętokrzyskim (21). Oto 20 z największym udziałem kopciuchów:
| Gmina | Powiat, województwo | Domy w CEEB | Kopciuch | Domy z wnioskiem 2022–2023 | Wnioski 2025 na 100 domów | Mapa |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nowy Dwór | sokólski, podlaskie | 840 | 86,4% | 3,0% | 0,36 | mapa |
| Sidra | sokólski, podlaskie | 1 089 | 84,6% | 1,9% | 0,64 | mapa |
| Annopol | kraśnicki, lubelskie | 2 373 | 84,1% | 1,8% | 0,67 | mapa |
| Szudziałowo | sokólski, podlaskie | 1 347 | 83,5% | 1,2% | 0,67 | mapa |
| Kleszczele | hajnowski, podlaskie | 1 090 | 82,5% | 1,9% | 0,46 | mapa |
| Czyże | hajnowski, podlaskie | 1 018 | 82,0% | 1,7% | 0,59 | mapa |
| Dubicze Cerkiewne | hajnowski, podlaskie | 937 | 81,5% | 1,5% | 0,32 | mapa |
| Trzcianne | moniecki, podlaskie | 1 066 | 81,2% | 3,7% | 1,41 | mapa |
| Dziadkowice | siemiatycki, podlaskie | 760 | 80,4% | 3,1% | 0,92 | mapa |
| Banie Mazurskie | gołdapski, warmińsko-mazurskie | 751 | 80,4% | 3,1% | 0,67 | mapa |
| Grodzisk | siemiatycki, podlaskie | 1 191 | 79,7% | 3,0% | 0,76 | mapa |
| Narewka | hajnowski, podlaskie | 1 870 | 76,5% | 2,0% | 0,70 | mapa |
| Gorzków | krasnostawski, lubelskie | 1 191 | 76,3% | 3,4% | 0,59 | mapa |
| Dubienka | chełmski, lubelskie | 883 | 76,1% | 3,0% | 0,57 | mapa |
| Czeremcha | hajnowski, podlaskie | 1 199 | 75,5% | 3,0% | 0,42 | mapa |
| Lipsk | augustowski, podlaskie | 1 242 | 75,4% | 2,5% | 1,69 | mapa |
| Drohiczyn | siemiatycki, podlaskie | 1 875 | 75,3% | 3,8% | 0,69 | mapa |
| Jarczów | tomaszowski, lubelskie | 1 007 | 74,8% | 4,0% | 1,09 | mapa |
| Rudnik | krasnostawski, lubelskie | 1 000 | 74,5% | 2,7% | 0,10 | mapa |
| Korczew | siedlecki, mazowieckie | 1 027 | 73,9% | 3,3% | 0,78 | mapa |
Niski wskaźnik nie musi znaczyć, że w gminie nic się nie dzieje. Część domów mogła wymienić kocioł z innych programów albo za własne pieniądze i nie zaktualizować wpisu w CEEB. Liczby pokazują jednak, gdzie najwięcej domów wciąż czeka na wymianę.
Że da się inaczej, pokazują gminy z równie dużą potrzebą i wysoką aktywnością. W 14 gminach co najmniej połowa domów ma kopciucha, a wniosek złożył co najmniej co dziesiąty dom. Na przykład w Starym Lubotyniu (powiat ostrowski) kopciuch grzeje 67,9% domów, a wniosek złożyło 13,1%. W Radzanowie (powiat mławski) to 55,0% i 14,9%.
Co może zrobić mieszkaniec
- Sprawdź swoją gminę na mapie Czystego Powietrza. Po kliknięciu gminy zobaczysz też udział kopciuchów i pomp ciepła.
- Zapytaj w urzędzie gminy o punkt programu. Gmina, która jest operatorem, pomaga przy wniosku i rozliczeniu. 13 marca 2026 r. takich gmin było 1401. Aktualną listę znajdziesz na czystepowietrze.gov.pl. Jeśli Twoja nie jest operatorem, wniosek złożysz przez wojewódzki fundusz ochrony środowiska.
- Nie płać pośrednikom. Pomoc operatora jest bezpłatna, a dotacji nikt nie może zagwarantować. Przeczytaj, jak rozpoznać fałszywego pośrednika.
- Sprawdź ofertę wykonawcy, zanim podpiszesz umowę: Sprawdź ofertę na pompę ciepła. Jakie dotacje są na pompę, opisujemy w tekście Pompa ciepła z Czystego Powietrza.
- Dla samorządu: gmina, która chce zostać operatorem, podpisuje porozumienie z wojewódzkim funduszem. NFOŚiGW przedłużył nabór gminnych operatorów do końca 2026 r.
Jak liczyliśmy
- Ranking 2022–2023: plik NFOŚiGW „Ranking gmin” za okres 1.04.2022–31.12.2023 (opublikowany 28.06.2024). Wskaźnik to wnioski podzielone przez liczbę domów jednorodzinnych, którą podał fundusz. Ranking objął 2162 gminy, a w naszym zestawieniu jest ich 2153. Osiem wierszy pliku jest uciętych i ich nie odczytaliśmy, a jednego wiersza nie dopasowaliśmy do dzisiejszej listy gmin. Wskaźniki ośmiu uciętych wierszy ich wskaźniki (od 3,25% do 9,68%) nie dają miejsca w top 30 ani wśród 20 najsłabszych.
- Próg 500 domów w CEEB (stan na 17.10.2026 r.) w tabelach gmin, żeby przypadek nie decydował o miejscu.
- Nabór 2025: raport NFOŚiGW „Czyste Powietrze w liczbach od 31 marca 2025 r.”, stan na 12.12.2025 r. Bez naborów dla powodzian. Jeden wniosek może obejmować kilka rzeczy, np. pompę ciepła i ocieplenie. Siedmiu gmin nie ma w raporcie.
- Kopciuch: wskaźnik GUNB (Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego) „budynki wyłącznie z pozaklasowymi źródłami c.o. na paliwa stałe”, czyli kocioł bez klasy, piec, kominek albo koza jako jedyne ogrzewanie.
- Korelacja rang (Spearmana) mierzy, czy gminy wyżej w jednym zestawieniu są też wyżej w drugim. 1 znaczy pełną zgodność, 0 brak związku. Liczyliśmy ją dla 2127 gmin z co najmniej 500 domami.
- Gminy miejsko-wiejskie mają dane dla całej gminy. Liczby pokazują aktywność mieszkańców, a nie ocenę pracy urzędu.
Dla dziennikarzy i samorządów
Dane z tego zestawienia możesz cytować z podaniem źródła: woleOZE.pl na podstawie danych NFOŚiGW i CEEB (GUNB), z linkiem do tej strony. Wynik każdej gminy jest na mapie i na stronie gminy. Pytania o dane: [email protected].
Częste pytania
Co pokazuje wskaźnik aktywności gminy?
Jaki odsetek domów jednorodzinnych w gminie złożył wniosek do Czystego Powietrza między 1.04.2022 a 31.12.2023 r. Policzył go NFOŚiGW. W całym rankingu wynosi 5,5%.
Dlaczego mojej gminy nie ma w rankingu?
Ranking NFOŚiGW objął 2162 gminy, które przystąpiły do programu, czyli podpisały porozumienie z wojewódzkim funduszem. Pozostałych gmin, około 320 z dzisiejszych 2479, w nim nie ma. Dane z naboru 2025 r. ma prawie każda gmina.
Czy niski wynik znaczy, że gmina źle działa?
Nie. Wynik zależy też od tego, ile domów w ogóle potrzebuje wymiany i ile wymieniło ogrzewanie wcześniej. Na końcu rankingu są zarówno podmiejskie gminy z małą liczbą kopciuchów, jak i gminy, gdzie kopciuch grzeje większość domów.
Ile wniosków złożono w 2025 r.?
Od 31 marca do 12 grudnia 2025 r. mieszkańcy złożyli 46 521 wniosków. Kocioł na pellet obejmowało 21 496 z nich, pompę ciepła 7 107, a ocieplenie 31 933.
Gdzie złożyć wniosek?
W punkcie programu w urzędzie gminy albo w wojewódzkim funduszu ochrony środowiska. Listę operatorów prowadzi strona czystepowietrze.gov.pl. Pomoc jest bezpłatna.
Źródła
- NFOŚiGW, Ranking gmin w programie Czyste Powietrze za okres 01.04.2022–31.12.2023 (28.06.2024, opracowanie woleOZE.pl), stan na 2026-10-18
- NFOŚiGW, Raport: Czyste Powietrze w liczbach od 31 marca 2025 r., stan na 12.12.2025 (opracowanie woleOZE.pl), stan na 2026-10-18
- GUNB, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków: struktura budynków jednorodzinnych według źródeł ciepła (stan na 17.10.2026, opracowanie woleOZE.pl), stan na 2026-10-18
- Czyste Powietrze, Operatorzy programu (29.09.2026), stan na 2026-10-18
- Czyste Powietrze, Nabór na gminnych operatorów przedłużony do końca roku (19.03.2026), stan na 2026-10-18
- Gramwzielone.pl, Znamy zwycięzców nowego rankingu gmin w programie Czyste Powietrze (2162 gminy, które przystąpiły do programu), stan na 2026-10-18
Czytaj dalej
- Gdzie najwięcej słońca dla paneli?Panele 1 kWp dają w Polsce od 937 kWh rocznie w Piechowicach do 1118 kWh w Jaworze, ale województwa różnią się między sobą tylko o ok. 7%.
- Gdzie w Polsce najzimniej?Dom w Zakopanem potrzebuje na ogrzewanie o 90% więcej ciepła niż w Gubinie, co przy pompie ciepła i nowym domu 150 m² daje ok. 2 200–3 000 zł rocznie więcej za prąd.
- Gdzie najwięcej pomp ciepła?W Kleszczowie i Łubiance pompa ciepła jest jedynym źródłem ogrzewania w prawie co piątym domu jednorodzinnym z CEEB, a w całej Polsce w 3,6%.