Gdzie w Polsce nie ma gazu z sieci? Gminy bez gazu i co to znaczy dla ogrzewania
W 548 z 2479 gmin w Polsce z gazu z sieci nie korzysta nikt albo prawie nikt: udział takich mieszkańców wynosi 0%. Tak wynika z danych GUS (Głównego Urzędu Statystycznego) za 2025 r. To co piąta gmina. Mieszka w nich co najmniej 2,08 mln osób. Największy odsetek takich gmin ma województwo podlaskie: 63 ze 119, czyli ponad połowę. W liczbach bezwzględnych najwięcej ma mazowieckie: 71. W gminach bez gazu 86,4% domów jednorodzinnych grzeje się wyłącznie paliwem stałym. Tam, gdzie z gazu korzysta co najmniej 60% mieszkańców, takich domów jest 36,3%.
Aktualizacja: 18.10.2026 · ok. 13 min czytania · każda liczba ze źródłem
Brak gazu nie zamyka drogi do czystszego ogrzewania.W gminach bez gazu z sieci pompa ciepła jest jedynym źródłem ciepła w 4,1% domów, a w gminach z gazem u co najmniej 60% mieszkańców w 2,5%. Czyste Powietrze dofinansowuje pompy ciepła i kotły na pellet bez względu na to, czy w gminie jest gaz.
Najważniejsze liczby
- 548 gmin (22,1%) ma wynik 0%: 434 wiejskie, 103 miejsko-wiejskie i 11 miejskich. GUS podaje udział z dokładnością do 0,1%, więc 0 oznacza, że z gazu z sieci nie korzysta nikt albo mniej niż 0,05% mieszkańców.
- Kolejne 157 gmin ma wynik poniżej 1%. Poniżej 10% ma 1070 gmin, czyli 43%.
- 1 858 003 osoby mieszkają w 445 gminach wiejskich i miejskich bez gazu (stan na 30.06.2026 r.). Do tego 224 323 osoby w miastach 103 gmin miejsko-wiejskich bez gazu, bez mieszkańców ich wsi, których liczby nie mamy w zestawieniu.
- 703 894 domy jednorodzinne w CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) stoją w gminach bez gazu. To 11,2% wszystkich domów w ewidencji.
- W połowie gmin z gazu z sieci korzysta najwyżej 21% mieszkańców.
Województwa
| Województwo | Gminy | Gminy bez gazu z sieci | Udział gmin bez gazu | Gminy poniżej 10% | Mediana gmin | Domy w gminach bez gazu |
|---|---|---|---|---|---|---|
| podlaskie | 119 | 63 | 52,9% | 98 | 0,0% | 31,8% |
| warmińsko-mazurskie | 116 | 48 | 41,4% | 68 | 2,7% | 25,2% |
| kujawsko-pomorskie | 144 | 56 | 38,9% | 93 | 2,5% | 24,6% |
| lubelskie | 213 | 67 | 31,5% | 108 | 8,6% | 20,0% |
| łódzkie | 177 | 54 | 30,5% | 131 | 2,5% | 17,4% |
| pomorskie | 123 | 37 | 30,1% | 61 | 10,6% | 13,7% |
| świętokrzyskie | 102 | 26 | 25,5% | 49 | 10,1% | 16,3% |
| mazowieckie | 314 | 71 | 22,6% | 156 | 10,4% | 10,4% |
| wielkopolskie | 226 | 40 | 17,7% | 75 | 30,1% | 9,3% |
| opolskie | 71 | 11 | 15,5% | 31 | 16,4% | 10,3% |
| zachodniopomorskie | 113 | 16 | 14,2% | 34 | 42,3% | 6,6% |
| lubuskie | 82 | 10 | 12,2% | 24 | 25,9% | 5,6% |
| dolnośląskie | 169 | 19 | 11,2% | 50 | 41,3% | 4,6% |
| śląskie | 167 | 17 | 10,2% | 47 | 62,2% | 5,7% |
| podkarpackie | 160 | 8 | 5,0% | 17 | 77,5% | 1,5% |
| małopolskie | 183 | 5 | 2,7% | 28 | 77,3% | 1,5% |
Mediana gmin to wynik gminy środkowej: w połowie gmin województwa z gazu korzysta mniej mieszkańców, w połowie więcej. W podlaskim mediana wynosi 0. Na drugim końcu są małopolskie (5 gmin bez gazu) i podkarpackie (8), gdzie w środkowej gminie z gazu korzysta ponad trzy czwarte mieszkańców.
30 gmin bez gazu z największą liczbą domów
Kolejność według liczby domów jednorodzinnych w CEEB. To lepsza miara niż liczba mieszkańców, bo dla gmin miejsko-wiejskich mamy ludność samego miasta, a nie całej gminy.
| Miejsce | Gmina | Powiat, województwo | Domy w CEEB | Tylko paliwa stałe | Kopciuch | Pompa ciepła | Mapa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Jeleśnia | żywiecki, śląskie | 4 500 | 86,4% | 40,9% | 2,4% | mapa |
| 2 | Ślesin | koniński, wielkopolskie | 4 415 | 78,8% | 26,7% | 8,6% | mapa |
| 3 | Kazimierza Wielka | kazimierski, świętokrzyskie | 3 949 | 88,0% | 51,2% | 5,4% | mapa |
| 4 | Węgierska Górka | żywiecki, śląskie | 3 925 | 80,8% | 38,2% | 4,8% | mapa |
| 5 | Brusy | chojnicki, pomorskie | 3 626 | 79,1% | 41,7% | 9,5% | mapa |
| 6 | Milówka | żywiecki, śląskie | 3 554 | 78,1% | 44,8% | 4,7% | mapa |
| 7 | Rajcza | żywiecki, śląskie | 3 301 | 80,7% | 53,9% | 3,3% | mapa |
| 8 | Sędziszów | jędrzejowski, świętokrzyskie | 3 180 | 85,9% | 55,5% | 5,7% | mapa |
| 9 | Lipno (gmina wiejska) | lipnowski, kujawsko-pomorskie | 3 043 | 84,1% | 36,8% | 9,5% | mapa |
| 10 | Nieborów | łowicki, łódzkie | 2 903 | 80,0% | 40,7% | 5,4% | mapa |
| 11 | Stegna | nowodworski, pomorskie | 2 797 | 68,8% | 39,5% | 4,9% | mapa |
| 12 | Tuliszków | turecki, wielkopolskie | 2 686 | 86,6% | 42,2% | 6,7% | mapa |
| 13 | Kłodawa | kolski, wielkopolskie | 2 676 | 82,4% | 33,7% | 5,6% | mapa |
| 14 | Piwniczna-Zdrój | nowosądecki, małopolskie | 2 675 | 87,0% | 37,9% | 4,3% | mapa |
| 15 | Sompolno | koniński, wielkopolskie | 2 674 | 87,3% | 43,5% | 5,5% | mapa |
| 16 | Głowaczów | kozienicki, mazowieckie | 2 635 | 84,0% | 57,0% | 3,8% | mapa |
| 17 | Lubichowo | starogardzki, pomorskie | 2 610 | 77,4% | 45,9% | 4,8% | mapa |
| 18 | Trawniki | świdnicki, lubelskie | 2 585 | 89,8% | 52,9% | 3,5% | mapa |
| 19 | Widawa | łaski, łódzkie | 2 583 | 87,5% | 54,7% | 3,4% | mapa |
| 20 | Biała | prudnicki, opolskie | 2 579 | 87,8% | 61,4% | 3,0% | mapa |
| 21 | Myszyniec | ostrołęcki, mazowieckie | 2 575 | 87,1% | 51,1% | 5,9% | mapa |
| 22 | Skępe | lipnowski, kujawsko-pomorskie | 2 502 | 81,3% | 39,8% | 6,7% | mapa |
| 23 | Łapsze Niżne | nowotarski, małopolskie | 2 487 | 83,2% | 45,8% | 5,0% | mapa |
| 24 | Rudniki | oleski, opolskie | 2 481 | 88,0% | 52,6% | 5,5% | mapa |
| 25 | Łopuszno | kielecki, świętokrzyskie | 2 479 | 91,3% | 47,6% | 4,4% | mapa |
| 26 | Lubsza | brzeski, opolskie | 2 446 | 78,0% | 48,3% | 8,2% | mapa |
| 27 | Wodzisław | jędrzejowski, świętokrzyskie | 2 442 | 89,3% | 61,6% | 3,7% | mapa |
| 28 | Kroczyce | zawierciański, śląskie | 2 383 | 83,1% | 43,9% | 4,5% | mapa |
| 29 | Więcbork | sępoleński, kujawsko-pomorskie | 2 358 | 83,2% | 37,8% | 7,1% | mapa |
| 30 | Dąbrowa Chełmińska | bydgoski, kujawsko-pomorskie | 2 333 | 69,3% | 27,7% | 10,6% | mapa |
Pierwsza jest Jeleśnia w powiecie żywieckim: 4500 domów, z czego 86,4% grzeje się wyłącznie paliwem stałym. W pierwszej siódemce są cztery gminy z tego powiatu: Jeleśnia, Węgierska Górka, Milówka i Rajcza.
Bez gazu z sieci jest też 11 gmin miejskich: Braniewo (15 601 mieszkańców), Lipno (13 210), Kolno (9631), Terespol (4967), Brańsk (3386), Skórcz (3381), Wojcieszów (3344), Hel (2664), Obrzycko (2402), Nieszawa (1705), Krynica Morska (1116).
Gdzie gazu jest najwięcej
Na drugim końcu skali są gminy, w których z gazu z sieci korzysta prawie każdy mieszkaniec. Przy remisie gminy mają to samo miejsce, dlatego w tabeli jest 31 gmin.
| Miejsce | Gmina | Powiat, województwo | Mieszkańcy z gazem z sieci | Domy z kotłem gazowym | Tylko paliwa stałe | Mapa |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Dynów (miasto) | rzeszowski, podkarpackie | 99,7% | 14,5% | 69,0% | mapa |
| 1 | Karpacz | karkonoski, dolnośląskie | 99,7% | 38,7% | 26,6% | mapa |
| 1 | Suchy Las | poznański, wielkopolskie | 99,7% | 37,1% | 14,3% | mapa |
| 4 | Kozy | bielski, śląskie | 99,5% | 35,5% | 29,6% | mapa |
| 4 | Leżajsk (miasto) | leżajski, podkarpackie | 99,5% | 29,4% | 34,0% | mapa |
| 4 | Ząbki | wołomiński, mazowieckie | 99,5% | 63,0% | 9,3% | mapa |
| 7 | Kołbaskowo | policki, zachodniopomorskie | 99,3% | 25,4% | 22,7% | mapa |
| 8 | Stare Babice | warszawski zachodni, mazowieckie | 99,2% | 45,0% | 9,6% | mapa |
| 9 | Zabierzów | krakowski, małopolskie | 99,1% | 46,8% | 16,9% | mapa |
| 10 | Żary (miasto) | żarski, lubuskie | 98,7% | 31,8% | 31,9% | mapa |
| 11 | Łańcut (miasto) | łańcucki, podkarpackie | 98,5% | 33,5% | 29,6% | mapa |
| 12 | Chodzież (miasto) | chodzieski, wielkopolskie | 98,3% | 29,8% | 33,4% | mapa |
| 12 | Ożarów Mazowiecki | warszawski zachodni, mazowieckie | 98,3% | 48,5% | 10,4% | mapa |
| 14 | Gorlice (miasto) | gorlicki, małopolskie | 97,9% | 39,6% | 21,8% | mapa |
| 14 | Wielka Wieś | krakowski, małopolskie | 97,9% | 50,8% | 16,6% | mapa |
| 16 | Nowa Sól (miasto) | nowosolski, lubuskie | 97,6% | 37,3% | 29,5% | mapa |
| 17 | Wisła | cieszyński, śląskie | 97,5% | 22,9% | 39,6% | mapa |
| 18 | Jedlicze | krośnieński, podkarpackie | 97,4% | 32,7% | 38,9% | mapa |
| 18 | Tomaszów Lubelski (miasto) | tomaszowski, lubelskie | 97,4% | 24,2% | 41,4% | mapa |
| 18 | Zarzecze | przeworski, podkarpackie | 97,4% | 14,0% | 71,3% | mapa |
| 21 | Szczawno-Zdrój | wałbrzyski, dolnośląskie | 97,1% | 36,9% | 23,2% | mapa |
| 22 | Jasło (miasto) | jasielski, podkarpackie | 97,0% | 42,8% | 25,7% | mapa |
| 23 | Bielawa | dzierżoniowski, dolnośląskie | 96,8% | 28,1% | 34,8% | mapa |
| 24 | Sanok (miasto) | sanocki, podkarpackie | 96,7% | 31,9% | 29,2% | mapa |
| 25 | Lesznowola | piaseczyński, mazowieckie | 96,6% | 52,3% | 7,2% | mapa |
| 25 | Piława Górna | dzierżoniowski, dolnośląskie | 96,6% | 19,6% | 59,7% | mapa |
| 27 | Garwolin (miasto) | garwoliński, mazowieckie | 96,5% | 38,6% | 30,5% | mapa |
| 28 | Pionki (miasto) | radomski, mazowieckie | 96,2% | 26,7% | 39,9% | mapa |
| 29 | Bochnia (miasto) | bocheński, małopolskie | 96,1% | 45,2% | 25,6% | mapa |
| 29 | Gubin (miasto) | krośnieński, lubuskie | 96,1% | 33,8% | 35,2% | mapa |
| 29 | Wieliszew | legionowski, mazowieckie | 96,1% | 34,2% | 23,5% | mapa |
Gaz w kuchence to jeszcze nie gaz w kotle. W Dynowie z gazu z sieci korzysta 99,7% mieszkańców, ale według CEEB tylko 14,5% domów grzeje się wyłącznie kotłem gazowym, a 69,0% wyłącznie paliwem stałym. Podobnie jest w gminie Zarzecze w powiecie przeworskim: 97,4% mieszkańców z gazem, 14,0% domów z kotłem gazowym i 71,3% tylko z paliwem stałym.
Gaz a ogrzewanie domów: co pokazują liczby
Podzieliliśmy gminy na pięć grup według udziału mieszkańców korzystających z gazu z sieci i policzyliśmy, czym grzeją się w nich domy jednorodzinne według CEEB. Udziały to średnie ważone liczbą domów.
| Mieszkańcy z gazem z sieci | Gminy | Domy w CEEB | Tylko paliwa stałe | Kopciuch | Kocioł gazowy | Pompa ciepła |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0% | 548 | 703 894 | 86,4% | 53,5% | 1,7% | 4,1% |
| od 0,1 do 9,9% | 522 | 980 360 | 81,6% | 46,5% | 3,4% | 5,1% |
| od 10 do 29,9% | 298 | 686 348 | 69,4% | 40,1% | 10,5% | 4,7% |
| od 30 do 59,9% | 395 | 995 484 | 61,8% | 36,4% | 15,3% | 4,3% |
| 60% i więcej | 716 | 2 943 958 | 36,3% | 20,9% | 32,0% | 2,5% |
Im mniej gazu w gminie, tym więcej domów grzeje się wyłącznie paliwem stałym. To silny związek: współczynnik korelacji rang dla wszystkich 2479 gmin wynosi −0,84. Z kopciuchem związek jest nieco słabszy (−0,68). Z pompami ciepła jest umiarkowany (−0,34): w gminach z mniejszą ilością gazu pomp jest raczej więcej, ale najwięcej ma grupa od 0,1 do 9,9%, a nie gminy całkiem bez gazu.
To korelacje. Pokazują, że te zjawiska występują razem, ale nie mówią, co jest przyczyną. Gminy z różnych grup różnią się też wielkością i zabudową, a tego tu nie badaliśmy.
W gminach bez gazu z sieci 1,7% domów deklaruje kocioł gazowy jako jedyne źródło ciepła. CEEB nie rozdziela gazu z sieci i gazu płynnego. Skoro z sieci prawie nikt tam nie korzysta, chodzi głównie o gaz płynny ze zbiornika albo o wpisy do sprawdzenia.
Na jakie ogrzewanie mieszkańcy składają wnioski
Wnioski do Czystego Powietrza z nowej odsłony programu (31.03–12.12.2025 r.) według tych samych grup gmin. Jeden wniosek może dotyczyć kilku rzeczy naraz.
| Mieszkańcy z gazem z sieci | Wnioski 2025 | Na 100 domów | Z kotłem na pellet | Z pompą ciepła | Z kotłem zgazowującym drewno |
|---|---|---|---|---|---|
| 0% | 7 623 | 1,08 | 55,0% | 16,3% | 9,4% |
| od 0,1 do 9,9% | 10 596 | 1,08 | 56,5% | 16,8% | 7,6% |
| od 10 do 29,9% | 6 055 | 0,88 | 52,8% | 16,7% | 7,3% |
| od 30 do 59,9% | 7 118 | 0,72 | 48,2% | 17,6% | 6,8% |
| 60% i więcej | 15 129 | 0,51 | 31,0% | 12,0% | 9,5% |
W gminach bez gazu wniosków w przeliczeniu na liczbę domów było ponad dwa razy więcej niż w gminach, gdzie z gazu korzysta co najmniej 60% mieszkańców (1,08 wobec 0,51 na 100 domów). Najczęściej dotyczyły kotła na pellet (55,0%), rzadziej pompy ciepła (16,3%).
Co to znaczy przy wyborze ogrzewania
Bez gazu z sieci zostaje kilka dróg. Opisujemy tylko ogólne różnice, bez cen, bo koszt zależy od domu, taryfy i cen paliw, a te się zmieniają.
Pompa ciepła
Zasila ją prąd. Nie potrzebuje komina, składu na opał ani dostaw paliwa. Najlepiej pracuje w ocieplonym domu, z ogrzewaniem podłogowym albo dużymi grzejnikami, bo wtedy wystarcza jej niższa temperatura wody. Rachunek zależy od zużycia prądu i taryfy. Czyste Powietrze dofinansowuje pompy z listy ZUM (zielonych urządzeń i materiałów). Więcej: Pompa ciepła w starym domu i Ile prądu zużywa pompa ciepła.
Kocioł na pellet
To też paliwo stałe, ale nowy kocioł musi spełniać ekoprojekt i wymagania uchwały antysmogowej w Twoim województwie. Pellet trzeba kupować, trzymać w suchym miejscu i dosypywać do zasobnika, a kocioł czyścić i opróżniać z popiołu. Czyste Powietrze dofinansowuje kotły na pellet o podwyższonym standardzie z listy ZUM.
Gaz płynny ze zbiornika
Kocioł działa jak na gaz z sieci, ale gaz płynny, czyli LPG, przywozi cysterna do zbiornika na działce. Zbiornik może być własny albo dzierżawiony od dostawcy i musi stać w wymaganej odległości od budynków i granicy działki. Przed podpisaniem umowy sprawdź, na jak długo Cię wiąże i czy możesz kupować gaz u innego dostawcy. Czyste Powietrze nie dofinansowuje kotłów gazowych ani olejowych, co program przypomniał w komunikacie z 5.06.2026 r.
Uchwała antysmogowa a sieć gazowa
W kilku województwach uchwała wiąże zakaz paliw stałych z dostępem do sieci:
- świętokrzyskie: od 1.07.2026 r. nie wolno palić paliwem stałym w budynku, który może być podłączony do sieci gazowej lub ciepłowniczej. Urządzenia z ekoprojektem mogą pracować do końca żywotności;
- lubelskie: w domach budowanych po 1.05.2021 r. kocioł na paliwo stałe jest zakazany, jeśli przy działce jest sieć gazowa lub ciepłownicza;
- pomorskie: w miastach kocioł na węgiel lub drewno wolno mieć tylko wtedy, gdy nie da się podłączyć domu do sieci ciepłowniczej ani gazowej;
- kujawsko-pomorskie: od 1.01.2030 r. podobny zakaz obejmie Bydgoszcz, Ciechocinek, Grudziądz, Inowrocław, Nakło nad Notecią, Toruń, Włocławek i uzdrowisko Wieniec-Zdrój.
Jeśli przy Twojej działce sieci nie ma, te zapisy Cię nie dotyczą. Pozostałe terminy uchwały obowiązują. Terminy dla każdego województwa zebraliśmy w tekście Gdzie w Polsce najwięcej kopciuchów.
Zanim zdecydujesz
- Zapytaj operatora sieci gazowej, czy może przyłączyć Twój dom. Służy do tego wniosek o określenie warunków przyłączenia.
- Pomyśl o ociepleniu razem z wymianą ogrzewania. Czyste Powietrze finansuje jedno i drugie, a w ocieplonym domu wystarczy mniejsze urządzenie.
- Sprawdź ofertę na stronie Sprawdź ofertę na pompę ciepła, a firmę, która puka do drzwi, na stronie Ktoś puka?
Zobacz pompy ciepła na mapie gmin
Jak liczyliśmy
- Gaz: GUS, BDL (Bank Danych Lokalnych), zmienna „korzystający z instalacji gazowej w % ogółu ludności” za 2025 r., dla wszystkich 2479 gmin według TERC (rejestru podziału terytorialnego kraju prowadzonego przez GUS), stan na 1.01.2026 r. Udział jest podany z dokładnością do 0,1%, więc wynik 0 znaczy, że z gazu z sieci nie korzysta nikt albo mniej niż 0,05% mieszkańców. Tych przypadków dane nie rozróżniają.
- Mieszkańcy: GUS, stan na 30.06.2026 r. Dla gmin wiejskich i miejskich to ludność całej gminy, dla gmin miejsko-wiejskich tylko miasta. Dlatego suma 2,08 mln to dolna granica.
- Ogrzewanie: CEEB, GUNB (Główny Urząd Nadzoru Budowlanego), stan na 17.10.2026 r. „Tylko paliwa stałe”, „kocioł gazowy” i „pompa ciepła” to domy, w których to jedyne źródło ciepła. „Kopciuch” to kocioł bez klasy, piec, kominek albo koza jako jedyne ogrzewanie.
- Korelacja rang (Spearmana) mierzy, czy gminy wyżej w jednym zestawieniu są też wyżej w drugim. Wartość bliska −1 znaczy, że gdy jednego jest więcej, drugiego jest mniej; 0 znaczy brak związku.
- Wnioski 2025: raport NFOŚiGW (Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) „Czyste Powietrze w liczbach od 31 marca 2025 r.”, stan na 12.12.2025 r.
Dla dziennikarzy i samorządów
Dane z tego zestawienia możesz cytować z podaniem źródła: woleOZE.pl na podstawie GUS (BDL) i CEEB (GUNB), z linkiem do tej strony. Udział mieszkańców z gazem jest na stronie każdej gminy w tabeli „Gmina w liczbach”, a ogrzewanie domów na mapie. Pytania o dane: [email protected].
Częste pytania
Co znaczy 0% w danych GUS?
Że w 2025 r. z gazu z sieci nie korzystał w gminie nikt albo mniej niż 0,05% mieszkańców, bo GUS podaje udział z dokładnością do 0,1%. Dane opisują całą gminę, nie konkretną ulicę ani wieś.
Jak sprawdzić, czy mogę podłączyć dom do gazu?
Złóż do operatora sieci gazowej wniosek o określenie warunków przyłączenia. Dowiesz się, czy przyłączenie jest możliwe. Dane GUS tego nie pokażą.
Czy w gminie bez gazu dostanę dotację na pompę ciepła?
Tak. Czyste Powietrze nie zależy od dostępu do gazu. Dofinansowuje pompy ciepła i kotły na pellet z listy ZUM, a także ocieplenie. Szczegóły: Pompa ciepła z Czystego Powietrza.
Czy dostanę dotację na kocioł na gaz płynny?
Z Czystego Powietrza nie. Program nie dofinansowuje kotłów gazowych ani olejowych. Zapytaj w urzędzie gminy, czy ma własny program.
Dlaczego w gminie z gazem tyle domów grzeje się węglem?
GUS liczy mieszkańców, którzy korzystają z gazu w jakikolwiek sposób, także do gotowania. CEEB pokazuje, czym ogrzewane są domy. W Dynowie z gazu korzysta 99,7% mieszkańców, a wyłącznie paliwem stałym grzeje się 69,0% domów.
Źródła
- GUS, Bank Danych Lokalnych: korzystający z instalacji gazowej w % ogółu ludności, 2025 (zmienna 79127, licencja CC BY 4.0, opracowanie woleOZE.pl), stan na 2026-10-18
- GUS, Ludność. Stan i struktura oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym w 2026 r. Stan w dniu 30 czerwca (tabl. 11), stan na 2026-10-18
- GUNB, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków: struktura budynków jednorodzinnych według źródeł ciepła (stan na 17.10.2026, opracowanie woleOZE.pl), stan na 2026-10-18
- NFOŚiGW, Raport: Czyste Powietrze w liczbach od 31 marca 2025 r., stan na 12.12.2025 (opracowanie woleOZE.pl), stan na 2026-10-18
- Czyste Powietrze, W programie nie ma dotacji do kotłów na gaz i olej (5.06.2026), stan na 2026-10-18
- Sejmik Województwa Świętokrzyskiego, uchwała antysmogowa nr XXII/292/20 (Dz. Urz. Woj. Świętokrz. 2020 poz. 2616, PDF), stan na 2026-10-18
- Sejmik Województwa Lubelskiego, uchwała antysmogowa nr XXIII/388/2021 (Dz. Urz. Woj. Lub. 2021 poz. 917, PDF), stan na 2026-10-18
- Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, treść uchwał antysmogowych nr 309/XXIV/20 i 310/XXIV/20, stan na 2026-10-18
- Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego, uchwała nr XXXV/510/21 zmieniająca uchwałę antysmogową, stan na 2026-10-18
Czytaj dalej
- Gdzie najwięcej słońca dla paneli?Panele 1 kWp dają w Polsce od 937 kWh rocznie w Piechowicach do 1118 kWh w Jaworze, ale województwa różnią się między sobą tylko o ok. 7%.
- Gdzie w Polsce najzimniej?Dom w Zakopanem potrzebuje na ogrzewanie o 90% więcej ciepła niż w Gubinie, co przy pompie ciepła i nowym domu 150 m² daje ok. 2 200–3 000 zł rocznie więcej za prąd.
- Gdzie najwięcej pomp ciepła?W Kleszczowie i Łubiance pompa ciepła jest jedynym źródłem ogrzewania w prawie co piątym domu jednorodzinnym z CEEB, a w całej Polsce w 3,6%.